• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • TVR pregătește lansarea TVR Folclor!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Televiziunea Publică pregăteşte lansarea celei de-a 13-a televiziuni din portofoliul său. Este vorba despre TVR Folcor, televiziune pentru care postul public a primit deja licenţă audiovizuală în luna aprilie, anunță Pagina de Media.

    TVR a primit de la CNA deciziile de autorizare pentru a începe emisia, ceea ce înseamnă că, în maximum o lună, postul public trebuie să lanseze oficial televiziune cu tematică folclor. Postul public nu a precizat încă data exactă a începerii emisiei, precizând într-un comunicat că o va anunţa în curând.

    Sat românesc (foto: gorjeanul.ro)

    Misiunea TVR Folclor

    Grila postului va fi formată din emisiuni precum „Tezaur folcloric”, una dintre cele mai logevive emisiuni TV, dar se vor regăsi şi emisiuni de talent show şi de divertisment, concerte şi muzică populară – „Din muzica popoarelor”, „Cântec şi Poveste”, „Tradiţii”, programe de spiritualitate, magazine agrare şi utilitare etc.

    „Prin misiunea sa, noul post al Televiziunii Publice va contribui la promovarea şi conservarea patrimoniului cultural şi artistic al României, a talentelor din toate zonele, la educaţia culturală şi la îmbunătăţirea respectului pentru folclorul, tradiţiile şi obiceiurile românilor şi ale minorităţilor naţionale”, anunţă TVR.

    CNA a aprobat licența TVR Folclor în primăvară

    La începutul anului, Consiliul de Administraţie al TVR a aprobat înfiinţarea TVR Folclor, precum şi a TVR Sport, iar cele două posturi au primit licenţe din partea CNA în şedinţa din data de 20 aprilie.

    SRTv deţine, în prezent, 12 posturi de televiziune naţionale, internaţionale şi teritoriale: TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Info, TVR Cultural,TVR Internaţional, TVR Moldova, TVR Craiova, TVR Iaşi, TVR Timişoara, TVR Cluj şi TVR Tg.Mureş.

    „Prin lansarea TVR Folclor şi, ulterior, a TVR Sport, televiziunea publică va avea cel mai mare portofoliu de programe din România”, spun reprezentanţii postului public într-un comunicat.


    Te-ar mai putea interesa

    Constanța Ștefan, Asociația Țara Loviștei: 100.000 de familii de oieri vor deveni cazuri sociale dacă restricțiile ANSVSA se prelungesc MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă