• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Moarte cumplită pentru un primar. A fost prins în combina de recoltat

    Oana Timar – Agrointeligența

    Moarte cumplită pentru un primar din județul Olt. Edilul-șef al comunei Obârșia a sfârșit tragic în urma unui accident în câmp unde a fost prins în combina de recoltat.

    Tudor Udrea, primarul comunei Obârșia din județul Olt, a sfârșit tragic, ieri seară, sâmbătă – 12 august, în urma unui accident produs pe câmp. Bărbatul a fost prins în combina de treierat, iar din cauza hemoragiei, trupul său nu a mai rezistat.

    Accidentul s-a petrecut seara, cu puțin înainte de ora 21, când Tudor Udrea, primarul comunei Obârșia, verifica, conform anumitor informații, cum funcționează combina de treierat. Mașina agricolă era staționată, însă avea componentele de tăiere în funcțiune, moment în care bărbatul de 64 de ani ar fi fost prins în partea frontală a utilajului. A fost rănit grav la un picior și i-a pornit o hemoragie masivă, martorii evenimentului nereușind să-l ajute. Echipajul medical chemat în ajutor nu a mai putut să-l salveze.

    „La data de 12 august, în jurul orei 20:40, Inspectoratul de Poliție Județean Olt a fost sesizat, prin apel 112, cu privire la faptul că o persoană ar fi fost surprinsă și accidentată de un utilaj agricol (combină agricolă), pe un teren agricol situat în extravilanul comunei Obârșia, județul Olt. La fața locului, s-au deplasat polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Nr. 10 Vișina, care au identificat trupul neînsuflețit al unui bărbat, în vârstă de 64 de ani, din comuna Obârșia, județul Olt. Trupul bărbatului a fost transportat la Spitalul Orășenesc Corabia, în vederea efectuării necropsiei”, au comunicat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Olt.

    În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, fiind continuate cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul, conform aceleiași surse.

    Primarul comunei Obârșia, Tudor Udrea, s-a stins în urma unui accident în câmp (foto: Gazeta Oltului)

    A condus comuna Obârșia în ultimii 30 de ani

    Tudor Udrea conducea comuna Obârșia, situată în sudul județului Olt, de peste 30 de ani, fiind reales la fiecare tur de scrutin, în ciuda problemelor legale cu care s-a confruntat de-a lungul anilor, potrivit Adevarul. După dispariția tragică a primarului, deputatul PSD Adrian Chesnoiu, fost ministru al Agriculturii, a transmis un mesaj de condoleanțe.

    ”Vestea trecerii în neființă a primarului comunei Obârșia, Tudor Udrea m-a întristat profund! Gândurile mele sunt îndreptate către familia sa și întreaga comunitate care l-a iubit și respectat atât de mult! Dumnezeu să-l aibă în pază, iar celor apropiați să le dea puterea să treacă peste această grea încercare! Drum lin printre îngeri, om bun și prieten drag”, a transmis Adrian Chesnoiu.


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”!