• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Vortexul polar ajunge în România cu ger şi ninsori. Vezi prognoza ANM

    agrointeligenta.ro

    Vortexul polar ajunge în România, aducând ger şi ninsori în următoarele zile. Prognoza meteo a fost actualizată cu noile fenomene așteptate, a anunțat Elena Mateescu, directorul Administrației Naționale de Meteorolorgie (ANM).

    Șefa ANM anunță că după ziua neobișnuit de caldă de duminică, vremea se schimbă radical și vom avea ger, dar și ninsori la munte și precipitații mixte – lapoviță – în celelalte regiuni.

    Ne așteaptă o răcire accenutată a vremii în România în zilele următoare. Va fi ger în mai multe zone, iar la munte se anunţă ninsori viscolite.

    „Deja masa de aer rece este prezentă în zona ţării noastre. În partea de vest nord-vest a ţării maximele nu au depăşit 3 – 4 grade Celsius în timp ce în sud-est au fost diferenţe foarte mari, cu maxime de 20 – 21 de grade. Mâine (luni n.red.) răcirea se va resimţi şi va fi în extindere în zona de est a ţării. Doar local izolat în partea de sud-est vom mai înregistra valori de 14 grade Celsius, în capitală doar 7 – 9 grade Celsius”, a declarat directorul ANM Elena Mateescu la România TV.

    Ger înainte de Crăciun

    „De marţi, răcirea va fi una semnificativă în toată ţara astfel încăt să considerăm o perioadă mai rece decât data din calendar, cu precipitaţii care treptat se transformă, mai ales în zona montană, în ninsori. La altitudini mai mari de 1.800 metri internsificările de vânt vor atinge viteze la rafală de peste 80 – 100 km/h să determine viscolirea şi spulberarea zăpezii”, a mai spus directorul ANM.

    ANM spune că regimul pluviometric va fi excedentar în cea mai mare parte a țării, în special în zona Munților Apuseni și în nordul Carpaților Orientali.

    „Şi în zonele mai joase de relief de câmpie, în special în jumătatea vestică, precipitaţiile sub formă lichidă la acest moment, în următoarele zile au o probabilitate foarte mare de a se transforma în precipitaţii mixte”, a declarat directorul ANM Elena Mateescu la România TV.

    După vremea geroasă, vremea dă semne că se va încălzi din nou înainte de Crăciun.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces