• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Combină de 500.000 de euro, făcută scrum – FOTO

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    O combină de recoltat a ars în flăcări pe marginea unui drum din cauza unei defecțiuni tehnice.

    Incidentul a avut loc miercuri – 26 octombrie, în Saxonia, Germania, iar utilajul care valora 500.000 de euro a ars ca o torță până la intervenția pompierilor, arată agrarheute.com.

    Potrivit detașamentului de pompieri voluntari Hartenstein, o mașină agricolă de lângă Aue, în districtul Erzgebirge din Saxonia, a luat foc, iar la fața locului au ajuns pe lângă pompieri, serviciul de salvare și poliția.

    Utilajul a ars ca o torță, iar focul a cuprins și vegetația de pe marginea drumului

    Încă de când au ajuns pompierii au observat pe drum un fum gros și flăcări, care cuprinseseră inclusiv vegetația de pe marginea drumului, care a fost imediat închis.

    Incendiul la combina agricolă a fost stins în aproximativ două ore, după ce au fost folosiți mii de litri de apă. Stingerea focului a fost îngreunată de unele părți fierbinți ale utilajului care întrețineau flăcările.

    Cauza incendiului, o posibilă defecțiune tehnică

    Oamenii legii încă nu au stabilit cu exactitate care ar fi cauza incendiului, însă au menționat că este posibilă o defecțiune tehnică.

    Potrivit poliției, pagubele materiale înregistrate sunt de aproximativ 500.000 de euro. Evenimentul nu s-a soldat cu victime omenești.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni

    Ultimele știri

    Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil