• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ungaria a cerut derogare de la Comisia Europeană pentru cositul pajiștilor

    Mircea Olteanu – Agrointeligența

    Din cauza situației de secetă, Ministerul Agriculturii a solicitat permisiunea Comisiei Europene pentru eliminarea temporară a restricțiilor privind cositul pe suprafețele de pajiști încadrate în programul de management agro-mediu, a anunțat ministrul Agriculturii de la Budapesta, István Nagy, potrivit portalului de știri agrarszektor.hu.

    Randamentele culturilor necesare pentru producția de furaje rămân sunt cu mult sub limita normală, lucru care afectează crescătorii de animale. În aceste condiții, Ministerul Agriculturii de la Budapesta se luptă cu această situație dificilă cu toate mijloacele posibile pentru a reduce pierderile fermelor, a adăugat el.

    István Nagy a evidențiat că, printre măsurile luate se numără și solicitarea unei autorizații extraordinară de la Comisia Europeană pentru eliminarea temporară a restricțiilor privind cositul pe suprafețelor de pajiști încadrate în programul de management agro-mediu (AKG). Oficialul maghiar și-a exprimat încredere că Executivul UE va evalua în mod corect gravitatea situației și va oferi posibilitatea de a reduce restricțiile.

    Cu măsura planificată – dacă va fi aprobată de Comisie – putem atenua problemele fermierilor, în ciuda faptului că din zonele afectate de secetă se pot obține doar furaje cu valoare nutritivă redusă, a adăugat ministrul.

    István Nagy a precizat și faptul că menținerea securității agriculturii și aprovizionării cu alimente a Ungariei este o chestiune de importanță strategică națională, întrucât capacitatea de a fi autosuficient este un pilon important al stabilității sociale.

    Prin munca lor persistentă și dedicată, actorii implicați în agricultură pot contribui la un sector puternic și rezistent la criză, în funcționarea căruia pot conta pe sprijinul guvernului, a subliniat ministrul István Nagy.

    Partea de est a țării vecine (Marea Câmpie Ungară) este afectată de mai multe săptămâni de secetă severă, astfel că unele culturi au suferit deja daune ireversibile din cauza lipsei apei. Se estimează că aproximativ 300.000 de hectare de porumb și 200.000 de hectare de floarea-soarelui au fost distruse de seceta severă care a cuprins unele regiuni din Ungaria.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă