• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul – decizie urgentă luată astăzi pentru subvențiile care urmează să fie plătite!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Decizie a Guvernului pentru subvențiile fermierilor, care vor fi plătite în acest an! Executivul a aprobat în ședința de miercuri – 23 februarie, o Hotărâre prin care au fost aduse simplificări programelor de sprijin în sectorul vegetal, introduse prin Hotărârea Guvernului nr.148/2022 și Hotărârea Guvernului nr.147/2022.

    Măsura a fost luată după ce Agrointeligența – AGROINTEL.RO a prezentat într-un articol publicat luni – 15 februarie, situația cozilor formate la ANAF de către legumicultorii care fie doreau să se asigure că nu au niciun fel de datorie către stat, fie aveau datorii de câțiva lei din recalculări, iar situația îi împiedica să acceseze programul Legume 2022. Ulterior, după articolul Agrointeligența, Ministerul Agriculturii a decis să aducă o serie de modificări cadrului legislative de acordare a ajutoarelor de minimis pentru usturoi și legume în spații protejate.

    Astfel, potrivit noilor reglementări:
    • Se prelungește cu o lună termenul de depunere a cererilor pentru obținerea ajutorului de minimis pentru legumele în spații protejate (programul Tomata și alte legume în spații protejate) până la data de 1 aprilie 2022, inclusiv (termenul inițial era 1 martie 2022);
    • Se elimină certificatul de atestare fiscală și a cazierului fiscal din cadrul documentației atașate cererii pentru înscrierea în ambele scheme de ajutor de minimis.

    ”În urma dialogului cu fermierii interesați de accesarea programului Tomata, am luat decizia de a prelungi termenul de depunere a cererilor, pentru a facilita accesul la sprijin pentru cât mai mulți legumicultori. Totodată, eliminăm partea birocratică a depunerii certificatului de atestare fiscală și a cazierului fiscal din sarcina fermierului, pentru că, așa cum am mai spus, rolul acestuia este să stea în câmp și să producă, iar rolul funcționarilor din structurile ministerului este de a-l sprijini în procesul de implementare al accesării programelor,” a declarat ministrul Adrian Chesnoiu.

    Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii, în luarea deciziei s-a ținut cont și de faptul că majoritatea solicitanților ambelor scheme de sprijin sunt persoane fizice care nu au realizat venituri, confruntându-se totodată cu lipsa lichidităților, a cheltuielilor necesare pentru achiziția de sămânță pentru înființarea culturilor, precum și cu alte costuri generate de încălzirea spațiilor protejate dar și a faptului că, aceștia întâmpină dificultăți în accesarea și utilizarea bazelor de date ale instituțiilor implicate în eliberarea documentelor necesare înscrierii în programe.


    Te-ar mai putea interesa

    România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori

    Ultimele știri

    Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești