• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plăți APIA pe suprafață și cap de animal. Subvențiile care se achită fermierilor în 2022

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Subvenții consistente pentru fermierii români în anul 2022. Lista schemelor care vor fi achitate fermierilor români în campania 2022, care va începe la 1 martie, a fost anunțată de eurodeputatul Daniel Buda  pe pagina personală de Facebook.

    ”Subvențiile pe hectar, pe cap de animal și tona de lapte se acordă și în 2022 fermierilor și crescătorilor de animale din România. Plafonul alocat României pentru acest an pentru plățile directe este de 1.919.363.000 euro”, a punctat Buda în postarea sa.

    Potrivit oficialului european, formele de sprijin din plăți directe, specificate în bugetul de stat,  sunt următoarele:

    ”Subvențiile APIA sunt destinate fermierilor activi și este foarte important ca aceste plăți să fie direcționate către producătorii activi, care aduc rezultate în mediul agricol. Plățile directe reprezintă centura de siguranța pentru fermieri, instrumente care, dacă sunt folosite corespunzător, vor aduce numeroase beneficii acestui sector”, a mai arătat Daniel Buda.


    Te-ar mai putea interesa

    Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Ucraina se impune tot mai mult în contractele de grâu pentru Egipt. Importurile, dublate Furtuni și grindină – ANM avertizează asupra unor fenomene meteo severe! NOU: Cleravo® Flex, erbicidul complet pentru cultura de rapiță Clearfield® Danemarca desființează Ministerul Agriculturii, iar guvernul va funcționa fără un ministru al Agriculturii Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR