• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un fermier-veteran despre un porumb de legendă al României: Olt!

    Adrian Radu – Agrointeligența

    Veteranul agriculturii de la Dunăre, Radu Novac, șeful fermei Orezărie Rodbun, ne-a vorbit în detaliu despre o parte din oferta de porumb de la Fertillia: Olt, F376, Jumbo, BC 323. Pentru hibrizii românești, experimentatul Radu Novac utilizează o densitate de 65.000 de boabe germinabile la semănat, cu o fertilizare de triplu 15 și 200 de kilograme de azot aplicate cu două prașile.

    Porumbul Olt, consideră Radu Novac, „a fost și este iubit de țăran, pentru că este pretabil și la recoltarea în știuleți”.

    Olt are capacitate de producție de 8-11 tone de boabe la hectar, aceasta depinzând de posibilitățile de irigare.

    Radu Novac consideră că sămânța de calitate este vitală pentru obținerea unor recolte sănătoase și a unor recolte record, Fertillia utilizând în acest scop „proceduri strandardizate de purificare biologică, eliminare a plantelor netipice și castrare”.

    Oferta de porumb Fertillia poate fi consultată aici:

    Olt: https://fertillia.ro/olt_p/

    F376: https://fertillia.ro/fundulea_376_p/

    Jumbo: https://fertillia.ro/jumbo_48_p/

    BC 323: https://fertillia.ro/bc_323_p/

    Experții în sămânță Fertillia pot fi contactați la numărul de telefon +40 769 000 942


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă