• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANSVSA: 611 focare de pestă porcină africană – active la acest moment!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Focarele active de pestă porcină africană din România – situația actualizată de către ANSVSA! Dacă la data de 2 august erau active un număr de 631 de focare de pestă porcină africană, la 16 septembrie, potrivit ultimelor date centralizate de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară (ANSVSA), sunt active 611 focare pestă porcină africană (PPA), cu 20 de focare mai puține.

    Conform datelor prezentate, din totalul focarelor de PPA, 15 focare sunt în exploatații comerciale și 4 focare în exploatații comerciale de tip A, fiind afectate 215.920 de porcine.

    Foto: ANSVSA

    Potrivit datelor ANSVSA, din anul 2019 și până în prezent au fost stinse 3.415 focare de pestă porcină africană.

    Foto: ANSVSA

    Totodată, în intervalul 10 septembrie 2021 – 16 septembrie 2021 au fost înregistrate 55 de focare noi de PPA.

    De asemenea, au fost stinse 90 de focare de pestă porcină africană.

    De la prima semnalare a prezenței virusului pestei porcine africane în România, pe data de 31 iulie 2017 și până în prezent, au fost diagnosticate 5.866 de cazuri la mistreți în 41 de județe.

    În conformitate cu prevederile europene, cazurile la mistreți se sting după cel puțin 2 ani de la apariția lor.
    Situația cazurilor pozitive la mistreți se prezintă astfel:

    Dintre cazurile prezentate, în intervalul 10 septembrie 2021 – 16 septembrie 2021 au fost înregistrate 9 cazuri noi de pestă porcină africană la mistreți.

    Foto: ANSVSA

    ANSVSA mai informează că din analiza anchetelor epidemiologice reiese că principalele cauze ale apariției focarelor de PPA sunt:

    Aceste mișcări au dus la răspândirea și confirmarea unor focare succesive de PPA și la creșterea presiunii virale asupra exploatațiilor comerciale profesionale de porcine. Apariția focarelor de PPA succesive duce la prelungirea restricțiilor impuse acestor exploatații, se mai arată în comunicatul transmis ANSVSA.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture