• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Horsch Robo – primul echipament autonom al producătorului german, la semănat de porumb

    agrointeligenta.ro

    Semănatul porumbului – complet automatizat. Constructorul de utilaje Horsch a prezentat echipamentul Robo, un utilaj autonom de tip rover capabil că tracteze în câmp semănătorile de precizie și să efectueze singur lucrarea de semănat.

    Robo, mașina autonomă creată de producătorul german, a fost prezentată în premieră de către Philipp Horsch care a publicat două clipuri scurte în care robotul este la treabă în câmp alături de de o semănătoare Maestro pe 24 de rânduri. Robo și semănătoarea sunt tractate în câmp.

    Din imagini se poate vedea că echipamentul autonom de la Horsch este dotat cu șenile al cărui concept pare să aparțină celor de la Claas.

    Horsch nu dezvăluie la acest moment foarte multe informații tehnice despre Robo. Deși roverul poate să efectueze de unul singur lucrarea agricolă de semănat, din cauza reglementărilor de siguranță nu este încă permis ca echipamentul să fie lăsat singur în câmp. Deocamdată este obligatoriu ca alături de Robo să fie prezentă în câmp și o persoană care să se afle la o distanță de maxim 600 de metri de utilajul în lucru.

    Până la sfârșitul anului, Horsch anunță încă două concepte autonome. Scopul producătorului estre de a crea un ansamblu de trei sisteme diferite care să lucreze concomitent în câmp.

    Te-ar mai putea interesa

    Sorin Moise, senator: ”Ce le pregătește Ministerului Mediului agricultorilor: reducerea cu 50% a pesticidelor și a fertilizanților” Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an!

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România