• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul se reunește în ședință! O nouă șansă ca subvențiile să fie aprobate de Executiv!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Subvențiile fermierilor ce așteaptă să intre la plată pot fi, în sfârșit, aprobate! Conform unui anunț oficial, Guvernul se va reuni în ședință, astăzi, joi – 15 aprilie, după ce ședința programată ieri – 14 aprilie, a fost amânată.

    Totul din cauza tensiunilor create de demiterea ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu. Acesta ar fi urmat să fie înlocuit de vicepremierul Dan Barna, însă a refuzat preluarea ministerului. Ca urmare, prim-ministrul Florin Cîțu ocupă acum și portofoliul de inetrimar la  Ministerul Sănătății.

    Tot ieri, premierul Florin Cîțu anunța că pe ordinea de zi a ședinței de Guvern figurează acte normative care „nu suportă amânare”, printre acestea și unele de importanță maximă pentru fermieri.

    „Vom avea şedinţă de Guvern, pentru că sunt mai multe acte normative importante pentru toţi românii, care trebuie adoptate, o parte dintre ele care vin de la Ministerul Sănătăţii, acte normative care nu suportă amânare”, a spus prim-ministrul.

    Cabinetul Cîţu urmează să discute, astăzi, printre altele, o serie de proiecte de hotărâri de Guvern pentru aprobarea plafoanelor alocate ajutoarelor naţionale tranzitorii în sectoarele zootehnic, speciile bovine, ovine şi caprine, şi sectorul vegetal pentru anul de cerere 2020.

    Toate acestea reprezintă urgențe pentru fermierii români. Ședința de astăzi ar putea duce la deblocarea la plată a unor scheme solicitate de fermieri în cererea unică de anul trecut, dar și un ajutor de minimis bugetat în acest an, nu mai puțin de 10 subvenții agricole diferite care figurează prin proiecte de acte normative pe ordinea de zi.

    Cele 10 scheme de plată ce au fost amânate prin anularea ședinței de Guvern de ieri, dar care intră astăzi spre aprobare în Executiv sunt:

    – ANT: 5 subvenții la hectar
    – Subvenția mică pentru ovine și Subvenția mică pentru caprine
    – ANT 8 pentru bovine și ANT 7 pentru bovine
    – Ajutorul de minimis pentru usturoi

    CITIȚI ȘI: Lista cu cele 10 subvenții la aprobare astăzi în Guvern pentru fermieri!

    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Harta secetei din România: unde sunt cele mai mari probleme pentru cultura de porumb Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    ANSVSA începe vaccinarea oilor contra pestei micilor rumegătoare! Primele județe unde se face imunizarea ovinelor Legumicultorul Ion Păunel avertizează: Urmează prăbușirea prețului la tomate. Castraveții și-au mai revenit după blocajul din piață Piața cerealelor, la zi. Prețurile actualizate DAP Constanța: grâu – 219 euro/tonă, rapița – 530 euro/tonă Val de ploi torențiale! ANM avertizează asupra unor acumulări de peste 70 l/mp Fermierii care seamănă rapiță mizează pe Blackjack, un hibrid mereu câștigător