• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O fetiță de 7 ani a cultivat cea mai mare plantă de floarea-soarelui. Reușita ei, premiată în New York

    agrointeligenta.ro

    Încă de mici, copii din SUA sunt învățați să prețuiască agricultura și, prin intermediul unor programe educaționale dedicate, deprind secrete ale cultivării plantelor și creșterea animalelor de la fermă.

    În cadrul unui astfel de proiect, micuța Sarah Street din Rome – New York a fost premiată pentru că a reușit să cultive o plantă de floarea-soarelui care îi depășește de trei ori înălțimea. Mini-fermiera are doar șapte ani!

    Semințele din care a răsărit uriașa plantă au fost cumpărate de la un club local de grădinari. Zona este renumită pentru cele mai înalte plante de floarea-soarelui și pentru cei mai mari dovleci, existând concursuri anuale în cadrul cărora recordurile sunt răsplătite cu premii. floarea soarelui foarte mareFloarea-soarelui plantată de Sarah este cea mai mare văzută vreodată de locuitorii din Rome. Fetița de șapte ani a spus că nu a făcut nimic deosebit pentru a crește ”uriașa”, decât că a avut grijă să o ude la timp și să o hrănească cu îngrășăminte. pentru că floarea a apărut destul de târziu, copila era la un pas de a abandona planta, dar ”discul cu petale” a înflorit exact înainte de concurs.


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA