• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros: Planul Național Strategic trebuie finalizat până la sfârșitul lunii noiembrie!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Forma finală a Programului Naţional Strategic (PNS) trebuie realizată de România până la finalul lunii noiembrie. Momentan sunt așteptate observaţiile la cea de-a doua variantă a analizei nevoilor, după cum a spus ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, în cadrul unei dezbateri la RFI.

    ”Anul trecut, trecând peste neajunsurile provocate de pandemie şi de seceta extremă care s-a instalat în unele zone ale ţării şi a produs pierderi însemnate fermierilor, principala preocupare a fost aceea de a elabora Programul Naţional Strategic iar spre sfârşitul anului a venit şi acea oportunitate în care puteam să prindem în Programul Naţionale de Rezilienţă şi Relansare unele dintre proiectele noastre. Am avut runde de întâlniri cu tot ceea ce înseamnă mediul asociativ şi am analizat împreună rezultatele analizei swot şi analizei nevoilor pe care le-am comunicat Bruxellesului. Aşteptăm observaţii la cea de-a doua variantă a analizei nevoilor pentru că pe această analiză a nevoilor noi va trebui să creionăm principalele linii de finanţare în perioada 2021 – 2027. Programul Naţional Strategic în forma finală va trebui să-l avem la finele lunii noiembrie, să-l trimitem la Comisie, astfel încât în perioada anului 2022 să putem pregăti lucrurile în aşa fel încât din 2023, de când începe efectiv Programul Naţional Strategic, banii să fie absorbiţi”, a spus Adrian Oros, notează agerpres.ro.

    Ministrul de resort a specificat că până la finalul acestei luni trebuie definitivat și programul pentru perioada de tranziție 2021-2022, pentru care sunt alocați 6 miliarde de euro.

    ”În perioada acesta, până la finele lui februarie va trebui să definitivăm programul pentru perioada de tranziţie. Perioada de tranziţie de data acesta va fi de doi ani, 2021 – 2022. Pentru această perioadă de tranziţie sunt alocaţi 6 miliarde de euro din cei 21,5 miliarde de euro pentru toată perioada. Normal că şi în această perioadă de tranziţie vom prinde acele măsuri care au fost şi până acum, dar care se vor regăsi şi pentru viitorul Program Naţional Strategic”, a declarat Adrian Oros.

    Citiți mai multe pe acest subiect pe FortaPAC.agrointel.ro

     


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă