• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo! ANM: Ninsori abundente și viscol în mai multe județe până duminică!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Alertă meteo de vreme rea! Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis astăzi, vineri – 11 decembrie, o nouă atenționare meteorologică cod galben de ploi importante cantitativ pentru nordul Munteniei și sud-vestul Moldovei, valabilă de mâine, sâmbătă – 12 decembrie, ora 08:00, și până duminică, 13 decembrie, ora 10:00. În același interval, pentru Carpații Meridionali și de Curbură, la altitudini de peste 1700 m, meteorologii au emis un cod galben de ninsori abundente, strat de zăpadă consistent, intensificări temporare ale vântului și viscol.

    Interval de valabilitate: 12 decembrie, ora 08:00 – 13 decembrie, ora 10:00
    Zone și fenomene vizate: nordul Munteniei și sud-vestul Moldovei – ploi importante cantitativ;
    Carpații Meridionali și de Curbură, la altitudini de peste 1700 m – ninsori abundente, strat de zăpadă consistent, intensificări temporare ale vântului și viscol

    În nordul Munteniei și în sud-vestul Moldovei, cu precădere în zona subcarpatică și la altitudini mai mici de 1700 m, vor predomina ploile. Acestea vor fi în general importante cantitativ și se vor acumula peste 20…30 l/mp și izolat 40 l/mp.

    În zona Carpaților Meridionali și de Curbură, în general la altitudini de peste 1700 m, va ninge și se va depune strat de zăpadă, local consistent. Temporar, în zona montană înaltă vântul va avea intensificări, cu viteze la rafală de peste 70…80 km/h, viscolind ninsoarea, iar vizibilitatea va fi scăzută.

    Temporar va ploua în majoritatea regiunilor, iar în cele sudice și estice se vor acumula cantități de apă ce vor depăși pe alocuri 15…20 l/mp.

     

    În acest moment, există în vigoare o alertă cod galben de ploi însemnate cantitativ valabilă până deseară la ora 18:00, în județele Alba, Dâmbovița, Vâlcea, Argeș, Gorj, Vrancea, Brașov, Hunedoara, Buzău, Prahova, Covasna și Sibiu.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă