• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Floarea-soarelui a înflorit din nou pe câmpurile din Constanța, în prag de iarnă!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Floarea-soarelui a reapărut pe câmpurile din Constanța chiar în pragul iernii. Specialiștii spun că lipsa ploilor și încălzirea mediului au perturbat grav ciclul natural al multor plante. Aproape 90% din culturile de anul acesta au fost afectate de secetă. După o vară caniculară și fără ploi a venit o toamnă cu temperaturi peste medie.

    Floarea-soarelui a răsărit în Constanța pentru că în luna octombrie a fost cald şi a plouat. În schimb, pe timpul verii cultura de floarea-soarelui a fost compromisă din cauza secetei. Fermierii spun că floarea-soarelui care a apărut acum nu poate fi utilizată.

    Și culturile de porumb și grâu sunt compromise de lipsa apei din sol. „Doar pentru decor si de curiozitate. Au reuşit să germineze după o ploiţă de 15 litri şi astfel s-a mai îngălbenit pe ici, pe colo pământul, dar noi vrem să se înverzească, nu să se îngălbenească, pentru că noi aici am semănat grâu”, spune Gheorghe Lămureanu, agricultor, potrivit www.digi24.ro.

    Nu doar floarea-soarelui a înflorit în acestă perioadă, ci și trandafirii și copacii, iar vița-de-vie a făcut struguri a doua oară în această toamnă.

    „Temperaturile care au fost cel puţin în septembrie şi octombrie au permis acest lucru. La la ora actuală vedeţi că sunt în grădini, în mod deosebit, tradafiri înfloriţi, încă ei vegetează. De altfel şi pomii, de o săptămână au început să fie scoşi pentru a fi plantaţi, pentru că au fost temperaturi ridicate”, spune Ion Bulică, director la Stațiunea de Cercetare Valu lui Traian.

    În județul Constanța, în ultimii 10 ani, temperatura medie anuală a crescut de la 11 la 12,3 grade Celsius. Pare o diferenţă mică, dar efectele în agricultură sunt dezastruoase.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte