• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nicu Vasile, LAPAR: ”Am pus porumb românesc și am făcut 180 de kilograme la hectar”

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Nicu Vasile, preşedintele Ligii Asociaţiei Producătorilor Agricoli din România (LAPAR) a declarat astăzi, marți – 6 octombrie, în cadrul videoconferinţei ”Agriculture Reloaded” că anul acesta a cultivat și porumb românesc, dar producția a fost una dezamăgitoare, de doar 180 de kilograme la hectar.

    Președintele LAPAR a făcut o comparație între producțiile la porumb pe care le-a obținut la el în fermă, dezvăluind că la soiurile românești a obținut doar 180 de kilograme la hectar, în timp ce la soiurile străine, în aceleași condiții de secetă, a obținut peste 2.000 de kilograme la hectar.

    ”Cu toate riscurile de a supăra pe cineva, dar am pus porumb românesc și am făcut 180 de kilograme la hectar. La tot ce am luat de la celelalte cooperative din vestul Europei, am făcut peste două tone. Nu sunt producții mari, dar aici discutăm de soiuri și populații autohtone care trebuiau dezvoltate, dar nu am reușit să facem acest lucru”, a spus Nicu Vasile.

    Acesta a continuat spunând că atâta timp cât nu există unitate în agricultura românească, lucrurile nu vor merge în direcția cea bună. ”E adevărat că ne tot văităm, dar haideți să luăm odată taurul de coarne și să vedem ce putem să facem, să construim, dar printr-o unitate că așa dacă unul trage într-o parte unul în cealaltă, discutăm de descompunerea forțelor ca în fizică”, a declarat Nicu Vasile, președinte LAPAR, în cadrul videoconferinţei „Agriculture Reloaded”, eveniment organizat de Agenţia de presă News.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces