• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ploi violente și căderi de grindină! Anunțul ANM în vigoare pentru mai multe județe!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Vremea rămâne instabilă în aproape toată țara, deși temperaturile sunt unele caniculare! Peste acestea, în anumite zone, se suprapun ploi, grindină și vijelii. Din mai multe județe ale țării au început să ”curgă” imagini cu pagubele făcute de precipitațiile torențiale, de vântul puternic și de bucățile de gheață.

    Meteorologii au anunțat astfel de fenomene, mai ales astăzi, când au fost în vigoare chiar două coduri de culoare roșie, care vizau fenomene instabile, pentru județul Tulcea.

    Grindina a revenit în forță și în județul Prahova, la Plopeni, după cum arată imagini postate pe grupul de Facebook ”Micii Grădinari și fermieri”, ce aparțin Mariei-Roxanei Stanciu, și care ilustrează stratul generos de gheață care a acoperit gradina, în urma fenomenului de grindină.

    Foto: Facebook.com/Maria-Roxana Stanciu

    Alte imagini cu fenomenele meteo au fost postate și din alte județe, precum Tulcea sau Brăila.

    Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), este Cod Portocaliu valabil astăzi, până la ora 22:00, în sudul și estul Transilvaniei, în zona Carpaților de Curbură, local în Muntenia, precum și în cea mai mare parte a Dobrogei,vor fi intervale cu vijelii (viteze de 80…90 km/h), averse torențiale, frecvente descărcări electrice și grindină.Cantitățile de apă vor depăși 35…40 l/mp și pe arii restrânse 50…70 l/mp. Avertizarea Cod Portocaliu vizează fenomene de instabilitate atmosferică accentuată.

    Totodată, un alt Cod Galben vizează, până la ora 22:00, fenomene de instabilitate atmosferică în zonele montane, în Transilvania, Muntenia și Dobrogea instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată și se va manifesta prin averse torențiale, frecvente descărcări electrice, vijelii și grindină. Cantitățile de apă vor depăși 25…30 l/mp și izolat 40 l/mp.

    Un al doilea Cod Galben a fost emis, tot până la ora 22:00, în nord-vestul Transilvaniei, în vestul și sud-vestul Olteniei și în cea mai mare parte a Moldovei, unde vor fi intensificări susținute ale vântului cu rafale, în general, între 55 și 75 km/h.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine

    Ultimele știri

    Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile!