• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cultura de porumb: provocări dificile, soluții simple!

    agrointeligenta.ro

    Obținerea unei recolte mulțumitoare are nevoie de mai multe condiții îndeplinite. Când un parametru nu este la nivel optim, tot procesul se dereglează și fermerii fie pierd cultura, fie intervim cu produse care să o salveze. Este cazul culturii de porumb înființate de Tudorel Tufan, din Teleorman.

    Semănate la început de aprilie, cele 78 de hectare de porumb au beneficiat de umiditate, iar răsărirea a fost uniformă. Până aici, toate bune și frumoase. Doar că vremea nu poate fi controlată, iar planurile fermierului din comuna Traian au fost date peste cap de temperaturile scăzute.

    A urmat o dezvoltare lentă și de un telefon către specialiștii Agro-Est Muntenia. Soluția a venit repede: Plyaminol. Acest biostimulator a restartat porumbul. Când totul părea că merge bine, fermierul a constatat striații pe lungimea frunzelor, semn clar de deficiență de zinc. Un alt telefon la Agro-Est Muntenia și o altă recomandare: Kingfol Zinc.

    Caracteristici KINGFOL ZN
    – ARE ÎN COMPOZIȚIE 70% ZINC
    – PRODUSUL ESTE PRELUAT DE PLANTĂ PE DOUĂ CĂI
    – ZINCUL STIMULEAZĂ CREȘTEREA RĂDĂCINII, SINTEZA PROTEINELOR ȘI A HORMONILOR DE CREȘTERE
    – ZINCUL INTERVINE DIRECT ÎN METABOLISMUL CARBOHIDRAȚILOR

    “La o săptămână după aplicare, aceste semne au dispărut”, a mărturisit Tufan, care-și freca mâinile de bucurie, fără să știe că urma să aibă parte de un nou duș rece, de data aceasta cu grindină. Salvarea a venit de la un cocktail marca Agro-Est Muntenia: biostimulatorii Plyaminol + Groplan și azotul cu eliberare lentă Evergreen.

    Caracteristici EVERGREEN
    – CONȚINE 18% AZOT CU ELIBERARE LENTĂ, 6% FOSFOR, 6% POTASIU
    – ÎMBUNĂTĂȚEȘTE CREȘTEREA ȘI COLOREAZĂ FRUNZELE
    – CREȘTE REZISTENȚA FRUNZELOR LA ATACUL DĂUNĂTORILOR ȘI LA INFECȚIILE PRODUSE DE BOLI
    – ASIGURĂ NECESARUL DE AZOT PENTRU O PERIOADĂ LUNGĂ
    – DOZĂ RECOMANDATĂ LA PORUMB: 3-5 LITRI / HA ÎN 200 LITRI DE APĂ

    Rolul acestei rețete este de a oferi plantelor toate micro și macroelementelor necesare pentru o recoltă bogată. După aplicarea acestor produse de la Agro-Est Muntenia, Tudorel Tufan are gânduri mari. Vrea să obțină în jur de 12 tone la hectar anul acesta. Are de ce să fie optimist. Cultura arată bine, iar la anul va aplica din nou produsele Agro-Est Muntenia. Portofoliul complet poate fi găsit pe site-ul oficial al companiei, www.agroest.ro.

    Te-ar mai putea interesa

    Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!