• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • SPRIJIN de 700 de milioane de euro, aprobat la Bruxelles! Banii pot DEBLOCA AGRICULTURA DIN ROMÂNIA!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Bani disponibili pentru finanțarea agriculturii! Comisia Europeană și Banca Europeană de Investiții (BEI) au anunțat lansarea unei finanțări de 700 de milioane de euro în cadrul Planului de investiții pentru Europa pe fondul pandemiei de coronavirus. Potrivit unui comunicat de presă remis de Reprezentanța Comisiei Europene la București, cele două instituții își propun, ca prin această acțiune, să deblocheze investiții de aproape 1,6 miliarde de euro în sectorul agriculturii și bioeconomiei, arată site-ul ec.europa.eu.

    Finanțarea își propune să sprijine companiile private care funcționează de-a lungul lanțurilor valorice de producție și prelucrare a alimentelor, a materialelor biologice și a bioenergiei.

    Programul va contribui la menținerea și crearea de locuri de muncă în zonele rurale și, prin urmare, va promova dezvoltarea rurală și integrarea teritorială în întreaga Uniune Europeană. De asemenea, este o continuare a primului împrumut de 400 de milioane de euro pentru agricultură, lansat în 2018 și angajat aproape în întregime.

    ”Pandemia de coronavirus ne afectează pe fiecare dintre noi și absolut fiecare sector. În acest context dramatic, salut acest al doilea pas în strategia BEI de a finanța, în cadrul Planului de Investiții, măsuri de implementare a unui plan de sprijin pentru sectorul agroalimentar. Sunt ferm convins că va fi un instrument foarte important și util care va ajuta sectorul să rămână robust și rezistent pentru a depăși criza”, a declarat comisarul european pentru Agricultură, Janusz Wojciechowski.


    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată!

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă