• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Funcționarea camerelor agricole după modelul din Ungaria, în discuție la Ministerul Agriculturii

    Angelica Lefter -

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros l-a primit la sediul ministerului, miercuri – 19 februarie, pe Execelența Sa, Botond Zákonyi, ambasadorul Ungariei la București, potrivit unui comunicat remis de către Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) către Agrointeligenta.ro – AGROINTEL.RO.

    În cadrul întâlnirii, alături de oficialul ungar s-a aflat și atașatul pentru agricultură și mediu- Tibor László Sándor. Lângă ministrul Adrian Oros au fost secretarul de stat Aurel Simion, precum și directorul general al Direcției Generale Afaceri Europene și Relații Internaționale.

    Întâlnirea a vizat consolidarea cooperării bilaterale între cele două state și în cadrul Uniunii Europene, discuția fiind premergătoare întâlnirii care va avea loc între ministrul Adrian Oros și omologul său ungar, István Nagy, în 29 februarie 2020, la Cluj.

    Cu această ocazie, vor fi abordate subiecte de interes comun pentru ambele țări, precum: evoluția Pestei Porcine Africane și a gripei aviare pe teritoriul României și Ungariei și identificarea de soluții pentru a ține în frâu aceste boli, modul de funcționare al Camerelor Agricole în Ungaria și posibilitatea implementării unui sistem similar în țara noastră, noua Politică Agricolă Comună cu accent pe Pactul Verde European ”Green Deal”, precum și menținerea Sprijinului Cuplat și a Ajutoarelor Naționale Tranzitorii, problema plafonării voluntare.

    Ministrul român al Agriculturii, Adrian Oros, a afirmat că țara noastră susține plafonarea voluntară şi plata redistributivă, astfel încât să poată fi sprijinite mai mult fermele de familie, acesta fiind un obiectiv prioritar al conducerii MADR, ca și dezvoltarea procesării produselor agricole.

    În cadrul viitoarei întâlniri de la Cluj, alături de ministrul român al Agriculturii se va afla Președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, dr. Robert Chioveanu, având în vedere tematica propusă pentru discuții.


    Te-ar mai putea interesa

    Asociația Moldoovis, pune piciorul în prag în scandalul berbecilor ”expediați” în R. Moldova: Proprietarul – singurul responsabil pentru starea precară a animalelor Laptele la 5 lei care i-a înfuriat pe fermieri. Cine îl produce Școală de șoferi gratuită pentru tinerii care vor să își ia permisul. Cererile, până pe 27 ianuarie

    Ultimele știri

    APIA sau INS? Care instituție dă corect suprafața agricolă a României Fermierii – apel către Președintele României: ”Retrimiteți Legea impozitelor în Parlament. Nu mai putem suporta noi scumpiri și creșteri de impozite!” Peste 20 de ONG-uri, între care Greenpeace, Romapis și Eco Ruralis, cer Parlamentului să nu adopte legea dronelor agricole