• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANTZ ovine și bovine: Cuantumurile pentru plățile pe cap de animal în zootehnie

    agrointeligenta.ro

    Subvenția ANTZ pe cap de animal la speciile ovine, bovine, caprine și bubaline este aproape de plată! Ministerul Agriculturii a publicat pe site-ul instituției un proiect de Hotărâre de Guvern cu sumele care vor fi virate fermierilor de către Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură în cadrul schemelor de Ajutor Național Tranzitoriu pentru Zootehnie (ANTZ).

    ”Se aprobă plafoanele aferente plăţilor pentru ajutoarele naţionale tranzitorii în sectorul zootehnic, pentru anul de cerere 2019, în limita sumei de 148.979,050 mii euro, în echivalent 707.590.895 de lei, sumă care se asigură de la bugetul de stat, prin bugetul aprobat Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale pe anul 2020, şi care se distribuie astfel:
    a) 20.376.400 de euro pentru schema decuplată de producţie, specia bovine, în sectorul lapte;
    b) 85.631.700 de euro pentru schema decuplată de producţie, specia bovine, în sectorul carne;
    c) 42.970.950 de euro pentru schema cuplată de producţie, speciile ovine/caprine.

    Cuantumul per unitatea de măsură al ajutoarelor naţionale tranzitorii în sectorul zootehnic se calculează de către Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, astfel:
    a) prin raportarea sumei prevăzute la lit. a) la cantităţile de lapte livrate şi/sau vândute direct eligibile;
    b) prin raportarea sumei prevăzute la lit. b) la efectivele de bovine eligibile;
    c) prin raportarea sumei prevăzute la lit. c) la efectivele de femele ovine/caprine eligibile.”.

    Plăţile pentru ajutoarele naţionale tranzitorii se fac în lei, la cursul de schimb de 4,7496 lei pentru un euro, stabilit de Banca Centrală Europeană la data de 30 septembrie 2019 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr. 329 din 1 octombrie 2019.

    Pentru ca APIA să demareze plățile ANTZ, Guvernul trebuie să aprobe Hotărârea de Guvern, iar ulterior funcționarii agenției de plăți pot calcula cuantumurile pe cap de animal și să înceapă autorizarea la plată a crescătorilor. Recent, directorul general al APIA a declarat că începerea plăților pentru ajutoarele naționale tranzitorii va putea fi făcută după data de 15 ianuarie.

    Citiți și: Adrian Pintea, APIA: Plata subvențiilor ANT la hectar și animale va începe după 15 ianuarie!

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar

    Ultimele știri

    Strategia pentru conservarea biodiversității, aprobată: 25% din banii de subvenții, pe scheme ecologice Încep controale la fântâni! Decizie pentru depistarea consumului abuziv de apă Șeful ANSVSA despre criticile CE la adresa sistemului sanitar-veterinar: „Nu mi s-a adus niciun reproș direct” Cartofi dați vacilor după prăbușirea prețurilor. Fermier: „E sfâșietor să vezi că toată munca nu valorează nimic” Traderii de cereale nu mai trimit nave în porturile din Ucraina. Ministru: Nu vă grăbiți să vindeți cerealele!