• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Incendiu la combinatul Azomureș. Pompierii au intervenit de urgenţă

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Un incendiu a izbucnit, astăzi, luni – 11 noiembrie, pe platforma combinatului Azomureș. Potrivit companiei, care a anunțat incidentul pe pagina sa de Facebook, incendiul a fost deja lichidat de pompieri.

    „În urmă cu puțin timp pe platforma Azomureș a fost semnalat un incendiu la una dintre instalații. Imediat a intervenit detașamentul privat de pompieri, iar incediul a fost lichidat. A fost solicitat conform procedurilor și sprijinul ISU. Cele două echipe evaluează acum situația și se asigură că totul este sub control. Angajații secției sunt în siguranță, la fel ca toți colegii noștri de pe platformă. Nu există niciun pericol pentru comunitatea din afara platformei”, se arată pe pagina de Facebook a Azomureș.

    Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Mureș, incendiul s-a manifestat la Secția de Amoniac 4, la coloana de sinteză.

    „Hidrogenul la presiunea de 140 bari s-a autoaprins în contact cu aerul, incendiul extinzându-se la aparatele de măsură și control din apropiere. Nu sunt victime”, au anunțat reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Mureș.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture