• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția pentru roșii, majorată la 6.000 de euro/an. Plăți pentru castraveți, ardei și vinete

    Oana Timar – Agrointeligența

    Cultivatorii de legume primesc o serie de vești menite să dea încredere că activitatea lor va primi un sprijin suplimentar în perioada următoare. Invitat în emisiunea „Viața Satului” de la TVR 1, președintele PSD Liviu Dragnea, alături de ministrul agriculturii Petre Daea, au anunțat dublarea ajutorului de minimis pentru tomate, dar și introducerea unei plăți suplimentare pentru alte legume – ardei, castraveți și vinete. În plus, sistemele de încălzire vor fi subvenționate pentru spațiile unde se produc legume.

    ”Trebuie să acoperim lunile de iarnă, lunile reci cu produse românești. Pentru asta, de la bugetul de stat vor fi plătit centralele termice pentru încălzirea în solarii sau în sere. Pentru cei care vor ieși cu roșii de la 1 decembrie până la 1 mai, subvenția va crește de la 3.000 de euro la 6.000 de euro. De anul viitor. Pentru anul ăsta decizia a fost luată din cauza vremii – se extinde perioada până la 15 iunie. (…) Pentru roșiile care vor ieși de la 1 mai până la 1 decembrie, rămâne programul actual, dar nu cu 3.000 de euro, ci cu 6.000 de euro. Bătălia cu această rețea de importuri nu este ușoară, noi trebuie să îi creăm legumicultorului român din prezent și viitor toată infrastructura pentru a concura. Cred că cu acest program, în doi ani de zile, vom echilibra raportul dintre roșiile, legumele românești, și importuri, urmând ca după doi ani de zile, încet-încet, legumele străine să intre mai puțin în România și numai cele care sunt foarte gustoase”, a declarat Liviu Dragnea.

    În plus, liderul PSD a anunțat și ce noi subvenții vor putea fi accesate de la bugetul de stat pentru cultivarea legumelor: ”Am discutat cu fermierii și, pe bună dreptate, (…) ne-au zis: este foarte bun programul pentru tomate, îl extindem, dublăm subvenția. Dar castraveți, pentru alte legume. Decizia ce a fst luată este pentru extinderea programului pentru cele 4 tipuri de ardei – ardei iute, ardei gras, ardei capia și gogoșar, castraveți și vinete. Și aici va fi o subvenție decisă la 1.000 de euro pe 1.000 de mp. Îi rog pe toți să se pregătească până la finalul anului, până în toamnă, ca să se îndeplinească toate procedurile în așa fel încât ca de anul viitor să fie integrați în program”.

    Vă reamintim că de anul trecut, cultivatorii de roșii au posibilitatea de accesa un ajutor de minimis de 3.000 de euro pe an, cu condiția să producă roșii pe cel puțin 1.000 mp de solar sau roșii și să valorifice, cu acte, măcar 2.000 de kilograme. După succesul de anul trecut, în 2019, numărul legumicultori înscriși în program se apropie de 19.000 la nivel național.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile!