• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef APIA despre SUBVENȚII: Circa 500 lei/cap la BOVINE și 5 euro/cap la OVINE

    agrointeligenta.ro

    Vești de ultimă oră despre subvențiile de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA)! Un director din cadrul APIA face dezvăluiri despre sumele care ar putea ajunge la crescătorii de animale în perioada următoare.

    Într-o declarație făcută pentru Radio Reșița, Dumitru Stepănescu – directorul agenţiei APIA Caraş-Severin, spune că urmează să fie demarate și plățile pentru crescătorii de animale. Astfel, conform șefului din cadrul agenției de plăți, cuantumul ce va fi achitat pentru ajutoarele naţionale tranzitorii din zootehnie va fi de circa ”500 de lei, iar la ovine şi caprine de aproximativ 5 euro pe cap de animal”.

    Acestea sunt primele cuantumuri înaintate în spațiul public de către un oficial la APIA după ce Ministerul Agriculturii a publicat proiectul cu bugetele propuse pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii aferente campaniei APIA 2018 pentru sectorul vegetal și zootehnie.

    Citiți și:

     Vin banii de la APIA! S-au stabilit sumele pentru ANT bovine și ovine

    SUBVENȚII APIA. MADR anunță SUMA pentru Ajutorul Național Tranzitoriu!


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare

    Ultimele știri

    Noi creații românești de triticale, prezentate în câmp la SCDA Teleorman Ultima zi pentru depunerea cererilor la APIA. Anunț ferm: Termenul nu va fi prelungit! Soluții pentru pajiștile viitorului: cercetătorii SCDP Vaslui prezintă noi rezultate privind sechestrarea carbonului și adaptarea la schimbările climatice Ucraina se impune tot mai mult în contractele de grâu pentru Egipt. Importurile, dublate Furtuni și grindină – ANM avertizează asupra unor fenomene meteo severe!