• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • TEROAREA PESTEI! CRESCĂTORII SE TEM SĂ MAI RECLAME CAZURILE: ”Am găsit PORCI BOLNAVI ASCUNȘI ÎN GOSPODĂRII”

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Teroare instaurată în mediul rural de virusul pestei porcine africane! Inspectorii Direcției Sanitar Veterinare Giurgiu au descoperit că mai mulți localnici dintr-un sat din comuna Călugăreni, județul Giurgiu, țineau ascunși în gospodării porci bolnavi și nu aveau niciun gând să anunțe autoritățile.

    Trei focare de pestă porcină africană au fost confirmate în satul Brăniştari, comuna Călugăreni, din judeţul Giurgiu şi un alt focar a fost confirmat în localitatea Mihai Bravu, autorităţile din Giurgiu finalizând uciderea preventivă a 129 de porci în cele două localităţi.

    Directorul DSVSA Giurgiu, Liviu Florescu, a precizat că în timpul acţiunii de ucidere preventivă din localitatea Brăniştari, medicii veterinari au descoperit în curţi porci care erau bolnavi, dar care erau ţinuţi în coteţe, fără ca proprietarii să notifice autorităţile. Se poate spune că oamenilor le-a fost teamă să reclame cazurile de frică să nu li se ia animalele și apoi să aștepte cu lunile pentru vreo despăgubire.

    „Rămânem pe supraveghere clinică în Mihai Bravu şi, dacă mai apar şi alte focare, vom lua aceeaşi decizie de ucidere preventivă. Vreau să spun că în Brăniştari, în momentul în care s-a făcut uciderea, s-au găst cazuri clinice clare de porci afectaţi şi despre care medicii nu fuseseră anunţaţi. Animalele erau ţinute în curţi” a declarat directorul DSVSA Giurgiu, Liviu Florescu, pentru news.ro.


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine

    Ultimele știri

    Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”!