• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șefii APIA confirmă: o parte dintre fermieri nu pot intra la plată! Cine sunt aceștia?

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Faptul că fermierii nu au banii încă în conturi este cunoscut de șefii APIA. Aceștia afirmă că sunt în contact permanent cu agricultorii și primesc zilnic sesizări din partea ceastora.

    ”În ce privește sesizările primite de fermieri și preluate de mass-media, privind lipsa banilor cuveniți în conturi, atragem atenția că nu este vorba de vreo lacună în sistemul informatic sau de vreo dezinformare a fermierilor. Există însă cazuri, în special de fermieri cu suprafețe mari, pentru care sunt necesare niște verificări amănunțite ale documentelor depuse împreună cu cererea de plată, verificări care solicită un timp îndelungat de procesare, astfel încât să ne asigurăm că sunt respectate prevederile europene și naționale în vigoare. Restul cererile care încă nu sunt trimise spre plată sunt în faza finală de procesare, fiind vorba despre fermieri care au făcut parte din eșantionul de control și pentru care mai sunt necesare clarificări, sau de fermieri pentru care au fost constate diverse neconformități și pentru care vor trebuie ajustate sumele finale de plată”, a comunicat astăzi APIA.

    În completare, directorul general adjunct al APIA, Nicolae Horumbă, a explicat că nu este vorba de ”toți fermierii mari” ci doar de o parte dintre ei. ”Atenție însă, nu este vorba că niciun fermier mare nu și-a primit banii. Sunt destui fermieri mari care și-au primit banii. Dar un fermier mare are multe culturi, multe scheme de plată, multe parcele iar situațiile lui de la o parcelă la alta sunt foarte diverse, controlul administrativ care înseamnă de la verificări încrucișate până la verificări de altă natură referitoare la compatibilitatea culturilor cu categoria de folosință, șamd. Unele dintre probleme generează erori în sistemul nostru. Așadar gândiți-vă că un fermier mare care are peste o mie de parcele poate avea câteva mii de erori pe care funcționarul responsabil cu dosarul trebuie să le ia una câte una și să le soluționeze. În cazul în care sunt erori care necesită clarificarea cu fermierul atunci acesta este invitat la APIA pentru clarificări. Dar în cazul în care aceste erori pur și simplu trebuie clasificate adică dacă este eroare cu sancționare sau nu, este eroare care poate fi justificată sau este cu atenționare, fermierul nu este chemat la APIA. Dar mai sunt cazuri în care fermierul este chemat pentru clarificări la APIA și vine după o săptămâna iar după aceea tot el este supărat că nu își primește banii. Cum să privim aceste lucruri?”, a declarat Nicolae Horumbă.

    În urma nemulțumirilor exprimate de fermieri în ultima perioadă din cauza întârzierii plăților, directorul general al APIA, Ioan Merca a precizat că în prezent un număr de 108.725 de dosare sunt blocate la plată din diverse motive, însă se fac toate demersurile pentru a le finaliza și calcula sumele cuvenite.


    Te-ar mai putea interesa

    Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte