• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Premierul Bolojan: Serviciile județene ale Ministerului Agriculturii ar trebui să fuzioneze ”într-o structură mult mai mică”

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că o serie de autorități și agenții și de servicii deconcentrate ar trebuie să fuzioneze ”într-o structură mult mai mică”. Acesta a făcut referire la instituțiile din subordinea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR).

    Premierul Ilie Bolojan a susținut astăzi, vineri – 3 octombrie o conferință de presă la 100 de zile de când a preluat mandatul. Șeful Executivului a subliniat că Guvernul pe care-l conduce a luat măsurile care s-au impus pentru a recâștiga credibilitatea financiară a României și a făcut referire și la domeniul agriculturii.

    Citiți și: Premierul Bolojan a transmis un mesaj de susținere pentru producătorii ”puternici”, care vând în marile magazine

    Premierul a menționat în conferința de presă susținută astăzi că  în prezent mai multe autorități din subordinea Ministerului Agriculturii ar putea să fuzioneze astfel încât să ”formeze o structură mult mai mică”.

    ”Se împlinesc 100 de zile de când acest Guvern a depus jurământul. Am preluat această responsabilitate pe fondul unei crize bugetare, iar până acum am luat măsurile care s-au impus, care erau absolut necesare pentru a recâștiga credibilitatea financiară a României, pentru că fără aceste măsuri am fi fost într-o situație dificilă, care ar fi avut consecințe grave asupra cetățenilor țării noastre. Avem foarte multe zone în care ne importăm o parte din produse. De exemplu pe componenta de medicamente peste 95% este important. Pe anumite sectoare precum hrana pentru animale sau ciocolată avem foarte puțin producători locali. Trebuie să oferim sprijin companiilor să-și relocheze fabrici în țările noastre. (…) Pentru a avea o administrații responsabile este nevoie ca sumele pe care le repartizăm sub formă de transferuri să fie direct proporționale cu gradul de încasare al impozitelor locale în așa fel încât să nu stai în administrație pe banii statului și să nu faci nimic. Comasarea și fuzionarea de autorități și agenții și de servicii deconcentrate. Gândiți-vă câte servicii în fiecare județ are doar Ministerul Agriculturii care ar putea să fuzioneze într-o structură mult mai mică, ar însemna economii importante și mult mai puține posturi de conducere și cu siguranță mai puține drumuri pentru cei care trebuie să ajungă la aceste servicii”, a atras atenția premierul.

    Citiți și: Funcționarii APIA, AFIR și MADR – stimulente lunare de până la 30% din salariu. HG, publicată în Monitorul Oficial

    Premierul Ilie Bolojan: Importăm o bună parte din produsele care astăzi sunt pe piața românească

    Premierul a făcut referire și la importurile de produse agroalimentare de pe piața românească. ”O direcție importantă pe care trebuie să o urmărim este să susținem sectoarele economice cu potențial de creștere. Sunt mai multe sectoare unde avem un mare potențial, unde nu am pus lucrurile în valoare așa cum ar fi trebuit. Mă gândesc la procesarea produselor agricole și la susținerea industriei agroalimentare românești. Importăm o bună parte din produsele care astăzi sunt pe piața românească; în foarte multe sectoare de activitate unde avem capacitatea ca, în plan intern, dacă ducem politici de susținere a acestei industrii, să creștem capacitatea mult în anii următori. Un domeniu important este să ne susținem campionii acestei zone pentru a-și exporta produsele. În întâlnirile pe care le-am avut cu marile rețele comerciale, am convenit că, așa cum dânșii aduc în România produse de bună calitate produse în alte țări, pot să facă acest lucru și cu produsele noastre, dacă sunt competitive în țările vecine”, a mai spus Ilie Bolojan.


    Te-ar mai putea interesa

    Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi

    Ultimele știri

    Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte