• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ”Spaima supermarketurilor”, din nou în acțiune: Fermierul Marin Anton a revenit în Comisia pentru agricultură a Camerei Deputaților

    agrointeligenta.ro

    Fost vicepreședinte al Comisiei pentru agricultură din decembrie 2012 și până în martie anul trecut, deputatul Marin Anton – un cunoscut și influent fermier din România, a revenit, oficial, în forul care decide soarta legislației pentru fermieri.

    Marin Anton este unul dintre cei mai influenți oameni din agricultura românească potrivit Top 100 fermieri – ediția 2014, în care politicianul deține poziția 20, mulțumită nu doar afacerilor sale din agribusiness, dar și a activității sale în Camera Deputaților.

    Marin Anton a intrat în Parlamentul României în 2012, ca deputat al Partidului Național Liberal și mult timp a fost vicepreședinte al Comisiei pentru agricultură, poziție din care s-a făcut remarcat pentru că a cerut închiderea marilor magazine pe perioada weeked-ului. Anton a pierdut însă funcția de membru al Comisiei când a părăsit PNL, iar recent, odată cu înscrierea fermierului în UNPR, acesta a revenit în forul care dezbate și amendează legislația agricolă.

    Marin Anton Camera Deputatilor

    Aproape în mod simbolic, prima ședință la care Marin Anton a participat din nou în calitate de membru al Comisiei pentru agricultură a fost cea de săptămâna ce se încheie și care a inclus o dezbatere privind politicile marilor rețele comerciale din România. Anton, cunoscut drept o adevărată ”spaimă a supermarketurilor” pe care a dorit să le închidă pe timp de weekend pentru a încuraja comerțul din piețele autohtone, deputatul s-a implicat în dezbatere și a criticat aspru legislația care dă mână liberă marilor retaileri.

    ”Dragi colegi, noi suntem de vină, noi politicienii, care am pus la dispoziția supermarketurilor Lege 321 care îi favorizează net în relația lor cu oricine din piața românească. Au o poziție de forță pusă la dispoziție de către noi și ei nu fac decât să profite. Sunt nonșalanți – uitați-vă la ei! Arată bine, sunt toți prosperi pentru că business-ul lor merge foarte bine pe o lege pusă de noi la dispoziția lor. Legea 321 le acordă un statut preferențial și sper să cădem de acord că această lege e bună numai pentru supermarketuri și vom semna un act de aducere în normalitate”, a spus Marin Anton la întâlnirea cu reprezentanții celor mai mari rețele de magazine din România.

    ”Furnizorii și fermierii români nu sunt prezenți în hipermarketuri”

    Politicianul a punctat inclusiv faptul că producătorii și produsele românești nu sunt prezente în rețelele de hipermarketuri, militând și cu acest prilej pentru o modificare a legislației care reglementează regulile comerțului alimentar din România. ”Apreciez că spuneți lucrurile cu o diplomație extraordinară, apreciez școala dumneavoastră, trainigul (pregătirea – n.r.) de care beneficiați, dar eu sunt copil de țară și vă spun direct că ne mințiți frumos. Produsele românești nu sunt în supermarketuri, furnizorii și fermierii români nu sunt prezenți în hipermarketuri, nu avem acces noi, românii, în supermarketuri”, le-a spus Marin Anton celor care conduc rețele importante de magazine de la noi din țară.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București