• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Uitați de cifrele oficiale! Câți cartofi se cultivă, cu adevărat, în România!

    agrointeligenta.ro

    În timp ce cartoful reprezintă o a doua pâine pe masa românilor, suprafețele pe care fermierii le cultivă cu această plantă nu au nimic în comun cu cifrele oficiale. Astfel, dacă pe hârtie, România figurează cu peste 200.000 de hectare de cartofi, în realitate, această suprafață este în jur de 50.000 de hectare.

    Oficial, în România se cultivă o suprafață de 208.000 de ha cu cartofi, față de 300.000 în anul 1990.

    „În realitate, Federația Națională a Cartofului crede că suprafața cultivată cu cartofi este mult mai mică, pentru că la APIA sunt înregistrate în jur de 50.000 de ha. Diferența este totuși cam mare pentru că unii fermieri nu declară la APIA toate suprafețele. Este decizia lor. România este printre primele trei țări din Europa unde se consumă cartofi în cantități rezonabile, media pe cap de locuitor fiind de 95 de kg pe an, scoțienii și britanicii fiind înaintea noastră”, a declarat pentru Agerpres dr. Gheorghe Boțoman, președintele Federației Naționale a Cartofului din România (FNCR), prezent la Convenția Națională a Cartofului care se desfășoară la Poiana Brașov, în perioada 3-4 martie.

    Sursa foto



     


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Peste 4.000 de cercetători din 50 de țări participă la Conferința Internațională „Agriculture for Life, Life for Agriculture”, organizată de USAMV București