• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Daniel Constantin se vede mâine cu Phil Hogan. Întâlnirea, pe agenda oficială a comisarului european

    agrointeligenta.ro

    Întâlnirea oficială mult așteptată între ministrul agriculturii Daniel Constantin și comisarul europen Phil Hogan este programată a avea loc mâine, la Bruxelles, și este inclusă pe agenda publică a oficialului UE. La discuție va participa și Vytenis Andriukaitis, comisarul european pentru sănătate și siguranță alimentară.

    Fermierii așteaptă de la Constantin să negocieze o prelungire a derogării pentru folosirea neonicotinoidelor în agricultura românească, dar și să fie bătute în cuie ultimele chestiuni ce țin de Programul Național pentru Dezvoltare Rurală.

    În afară de discuția cu ministrul agriculturii din România, pe agenda de mâine a comisarului Phil Hogan figurează înainte o întâlnire cu ministrul de resort de la Budapesta, Sándor Fazekas, iar după ce se vede cu oficialul român, irlandezul are în agedă întâlniri cu miniștrii Slovaciei și Suediei.



     


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri!

    Ultimele știri

    Vot în Parlament: legarea câinilor în lanț, interzisă mai mult de două ore. Animalele pot fi confiscate Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Dezastru la o fermă din Vaslui: 132 de oi ucise de câini vagabonzi. Paguba: 200.000 de lei Prelungirea plafonării adaosului comercial la alimentele de bază până la sfârșitul anului – vot în Parlament Bucureștiul găzduiește, în perioada 4–6 iunie 2026, cea de-a XV-a ediție a Conferinței Internaționale „Agriculture for Life, Life for Agriculture