• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MADR a anunțat accelerarea execuției lucrărilor de investiții în sistemele de irigații

    agrointeligenta.ro

    Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a avut la sediul MADR, o întâlnire de lucru cu reprezentanții constructorilor pentru obiectivele de investiții din domeniul irigațiilor aflate în diverse stadii de execuție, precum și cu beneficiarii direcți, respectiv fermierii, membri ai Organizațiilor Utilizatorilor de Apă pentru Irigații.

    Ședința de ieri, luni, 5 septembrie, a avut ca scop principal punerea de acord cu toate părțile implicate pentru realizarea la timp a lucrărilor de investiții, astfel încât fermierii să fie la curent cu termenele de execuție asumate de către contractori.

    Ministrul monitorizează stadiul de execuție a lucrărilor, astfel încât, cu implicarea fermierilor și a constructorilor, termenele de punere în funcțiune să fie respectate întocmai. De asemenea, este necesară o planificare riguroasă a viitoarelor investiții în zonele neirigate, pentru a da fermierilor predictibilitate în programarea înființării culturilor.

    „Vreau să vă asigur că toate obiectivele de investiții sunt în atenția mea, pentru că avem la MADR tabloul de comandă. Astfel că, graficul de execuție al lucrărilor este urmărit îndeaproape, inclusiv la fața locului, când merg în teren. Am ținut foarte mult să avem discuții punctuale pentru fiecare zonă din țară, pentru ca lucrările de investiții să se încheie în termenele stabilite și să nu existe niciun fel de întârzieri”, a afirmat ministrul Daea în cadrul întâlnirii.

    La discuții au mai participat directorul general al Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, Cornel POPA, precum și Elena FILIP, directorul Direcției Îmbunătățiri Funciare și Fond Funciar.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală

    Ultimele știri

    ”Îmi e teamă că vor fi mari conflicte”. Reacțiile oierilor la vaccinarea în masă a oilor: unii vor să iasă în stradă, alții închid ferma! Fermierii – scrisoare deschisă către ministra Diana Buzoianu. Cer o întâlnire de urgență pe noile reguli de Mediu Situația din oierit, tema centrală a Conferinței pentru Zootehnie 2026. Evenimentul are loc vineri, 24 iulie, la Botoșani Vin îngrășămintele! SEEFCO aduce în România peste 30.000 de tone de complexe pentru campania de toamnă Aurel Petruș are două variante câștigătoare la rapița în regim ecologic: LID Invicto și LID Tebo, de la Lidea