• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenție nouă pe hectar! Plată de 200 euro pentru culturi semincere!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Subvenție nouă pentru culturi semincere. Fermierii vor putea beneficia de o schemă în plus la subvenții din 2023 dacă investesc în culturi pentru producerea de semințe pentru plante furajere. Cuantumul plății, care este cuplată de producție, este estimat la 200 euro/hectar, conform draftului Planului Național Strategic (PNS).

    Sprijinul cuplat pentru venit – semințe pentru plante furajere va presupune acordarea unei plăți unice pe hectarul eligibil, cuplată de producție. Intervenția va contribui la asigurarea de minimum necesar de semințe de plante furajere și va ajuta la materialului semincer pentru pajiștile permanente.

    Ce fermieri pot beneficia de noua plată

    Fermierii care vor să acceseze Sprijinul cuplat pentru semințe trebuie să se încadreze în următoarele condiții:

    -Beneficiarul să fie fermier activ și să desfășoare o activitate agricolă, pe teritoriul României;
    -Este beneficiar de BISS și utilizatorul unei suprafețe agricole, identificabilă în Sistemul Integrat de Administrație și Control (IACS) și care are categoria de utilizare, teren arabil;
    -Să exploateze un teren agricol cu o suprafață de cel puțin 1 ha, suprafața parcelei agricole să fie de cel puțin 0,3 ha;
    -Să facă dovadă comercializării unei producții minime prevăzută în legislația națională;
    -Să dețină autorizaţie pentru producerea de semințe de plante furajere pentru anul de cerere, eliberată de inspectoratul teritorial pentru calitatea seminţelor şi materialului săditor de pe raza teritorială în care îşi desfăşoară activitatea, vizate pentru anul curent de cerere, pe care le prezintă la APIA la depunerea cererii unice de plată, dar nu mai târziu de data-limită de depunere a cererilor unice de plată;
    -Să facă dovada utilizării seminței certificate, potrivit legislației.

    Ce culturi sunt eligibile

    Subvenția pentru semințe poate fi accesată de fermierii care vor cultiva următoarele plante: golomățul, mazărea furajeră, măzărichea, sparceta, trifoiul roșu și facelia.

    Ministerul estimează că în perioada 2023-2027 schema se va aplica pentru 6.000 de hectare cultivate, având în vedere că suprafața medie cultivată pentru semințe din plantele furajere menționate în perioada 2015-2020 a fost de 5.300 ha.

    Valoarea sprijinului pe hectar

    Valoarea sumei bugetate planificate pe unitate pentru anul 2023 este de 1.200.000 euro. Cuantumul estimat pentru anul viitor este de 200 euro dacă suprafața eligibilă va fi de 6.000 ha.

     

    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor Doctorand la USV Timișoara și primar la 28 de ani: Andrei Obreja vrea să schimbe administrația rurală

    Ultimele știri

    Este oficial: Guvernul poate crește subvențiile APIA. Decizia trebuie luată până pe 31 august! Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat ”Îmi e teamă că vor fi mari conflicte”. Reacțiile oierilor la vaccinarea în masă a oilor: unii vor să iasă în stradă, alții închid ferma! Fermierii – scrisoare deschisă către ministra Diana Buzoianu. Cer o întâlnire de urgență pe noile reguli de Mediu