• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Calendarul plăților APIA până la 31 decembrie. Zilele în care se mai fac autorizări la plată!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Plățile pentru fermieri continuă în fiecare zi lucrătoare în ritm susținut până la sfârșitul anului! Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) anunță că prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) autorizările pentru fermieri vor continua, cu excepția zilelor de sâmbătă și duminică, când pică sărbătorile de iarnă.

    ”Autorizarea la plată continuă în ritm susținut și în zilele următoare, până la sfârșitul anului”, informează MADR într-un comunicat-bilanț în care anunță că în perioada 25 noiembrie – 23 decembrie, prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, au fost autorizată la plată suma de 913,36 milioane de euro din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) și din Bugetul Național.

    Așa cum Agrointeligența-AGROINTEL.RO a anunțat, un număr de 742.950 fermieri sunt autorizați la plata finală în Campania anului 2021, ceea ce reprezintă un procent de 91,27% din numărul total de fermieri eligibili, conform datelor transmise de fermieri.

    Subvențiile care sunt în curs de plată la acest moment

    Cuantumurile care intră acum în conturile fermierilor, pentru plățile directe sunt:

    Schema de plată unică pe suprafață – SAPS: 95,4751 euro/ha, echivalentul a 472,3630 lei/ha
    Plata redistributivă
    – primul interval 1-5 ha, inclusiv: 5 euro/ha, echivalentul a 24,7375 lei/ha
    – al doilea interval peste 5 ha și până la 30 ha, inclusiv: 48,1457 euro/ha, echivalentul a 238,2008 lei/ha
    Plata pentru înverzire: 57,8931 euro/ha, echivalentul a 286,4261 lei/ha
    Plata pentru tinerii fermieri: 40,4514 euro/ha, echivalentul a 200,1333 lei/ha
    Sprijin cuplat ovine și caprine: 16,55 euro/cap, echivalentul a 81,8811 lei/cap
    SCZ bivolițe: 158,6102 euro pe cap/animal adică 784,723 lei cap/animal
    SCZ taurine de carne: 256,4077 euro pe cap/animal adică 1.313,104 lei cap/animal
    SCZ vaci lapte: 360,3490 euro pe cap/animal adică 1.782,826 lei cap/animal
    SCZ viermi de mătase: 90.00 euro/kg gogoși adică 445,275 lei /kg gogoși.

    De asemenea, sunt în curs de plată ajutorul de stat pentru motorina utilizată în trimestrul III din acest an, ajutorul de minimis pentru legume – 2.210 euro/beneficiar și cel pentru familiile de albine –  23,7 lei/familia de albine. Prin Direcțiile Agricole Județene se achită ajutorul de minimis pentru cultura de usturoi – 3.000 de euro/hectar.

    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Fermă amendată de Garda de Mediu după ce vecinii au reclamat mirosul de la adăpostul animalelor Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    O cunoscută afacere de familie s-a închis după 16 ani: „Nu lipsa clienților ne-a pus la pământ, ci administrația” „Am pierdut încrederea Comisiei Europene”. Exportul de ovine rămâne blocat. Tanczos Barna a cerut despăgubiri pentru fermieri Este oficial: Guvernul poate crește subvențiile APIA. Decizia trebuie luată până pe 31 august! Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Piața cerealelor, la zi. Tunisia plătește cu 25 dolari mai mult ca în iunie iar grâul românesc va fi tot mai căutat