• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alertă meteo emisă astăzi! ANM anunță vânt puternic și precipitații, inclusiv lapoviță!

    agrointeligenta.ro

    Vânt puternic și precipitații! Administrația Națională de Meteorologie a emis astăzi, miercuri – 6 octombrie, o informare la nivel național privind intensificări ale vântului. Începând de vineri, 8 octombrie, în jumătatea de sud a țării și la munte sunt anunțate precipitații. O alertă separată – de tip cod galben, a fost emisă pentru județul Caraș-Severin.

    INFORMARE METEOROLOGICĂ

    Interval de valabilitate: 6 octombrie, ora 12:00 – 8 octombrie, ora 10:00
    Fenomene vizate: intensificări ale vântului
    Zone afectate: conform textului

    În intervalul menționat, vântul va avea intensificări în sudul, estul, nord-vestul și centrul țării, cu viteze în general de 45…55 km/h, iar local în Banat și sudul Transilvaniei, peste 55…60 km/h.

    Vineri și sâmbătă (8 și 9 octombrie) vremea va deveni deosebit de rece, aria precipitațiilor se va extinde și va cuprinde îndeosebi jumătatea de sud a țării, iar la munte, în general la altitudini de peste 1500 m, vor fi precipitații mixte, adică lapoviță.

    ATENȚIONARE METEOROLOGICĂ – COD GALBEN

    Interval de valabilitate: 6 octombrie, ora 12:00 – 8 octombrie, ora 10:00
    Fenomene vizate: intensificări susținute ale vântului
    Zone afectate: conform textului și hărții

    În intervalul menționat, local în județul Caraș-Severin, vântul va avea intensificări susținute, cu viteze la rafală în general de 60…80 km/h, iar în sudul județului, peste 90…100 km/h.

    În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administraţia Naţională de Meteorologie va actualiza prezentul mesaj.

    Te-ar mai putea interesa

    Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Harta secetei din România: unde sunt cele mai mari probleme pentru cultura de porumb Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar

    Ultimele știri

    Fermierii care seamănă rapiță mizează pe Blackjack, un hibrid mereu câștigător Taxare inversă pentru tractoare și utilaje agricole! Legea care schimbă piața de tehnică agricolă! Produse de protecție potrivite, livezi îmbelșugate în Dobrogea Focar de pestă porcină africană, în Constanța. Zeci de județe rămân în zona de restricție III „Fără sprijinul european, am închide ferma”. Povestea unei familii care crește peste 250 de vaci