• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Bugetul agriculturii pe 2014: 5,88 miliarde de lei, cu 7% mai mult decât banii alocați pentru anul în curs

    agrointeligenta.ro

    Bugetul alocat de stat pentru Agricultură, aprobat de Guvern, va creşte anul viitor cu aproape 7% faţă de cel din 2013, de la 5,5 miliarde lei la 5,88 miliarde lei, şi se află în dezbaterea comisiilor parlamentare, potrivit ministrului de resort, Daniel Constantin.

    „Este un buget care reflectă în mare parte formele de sprijin pe care le vom acorda anul viitor. Principala majorare de care beneficiază bugetul este la capitolul cofinanţare, pentru că sperăm să avem două programe de dezvoltare rurală şi avem nevoie de sume pentru cofinanţarea măsurilor” , a declarat joi Constantin, într-o conferinţă de presă.

    La capitolul ajutoare de stat, suma este de 2,365 miliarde de lei.

    „Mâine încep audierile în comisiile de specialitate din Parlament. Acţiunile noi pe care le vom sprijini se referă la ajutorul de minimis pentru tancurile de răcire de lapte, plăţile naţionale complementare”, a mai spus ministrul.

    Anul viitor va fi menţinut ajutorul pentru subvenţia preţului pentru motorina utilizată în agricultură.

    Sursa: Mediafax


    Te-ar mai putea interesa

    Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    Averse torențiale, descărcări electrice, vijelii – județele care intră sub alertă meteo! Fertilland Bor Max de la Rodbun – secretul unei culturi de floarea-soarelui puternice și profitabile ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”!