• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce vești a adus BASF la a patra ediție Agroconect

    agrointeligenta.ro

    Compania BASF România și partenerii săi tradiționali au organizat a patra ediție a acestui festival dedicat fermierilor români. O mobilizare impresionantă la Dulcești a adus împreună aproximativ 200 de fermieri din întreaga Moldovă. Aceștia au fost informați cu privire la cele mai noi tehnologii pe care BASF le propune pentru protecția plantelor.

    “Mă bucur foarte mult că, în pofida vremii, care nu se anunța foarte bună, au venit foarte mulți fermieri. Mă bucur că avem ce să le arătăm aici și că avem alături de noi foarte mulți parteneri. BASF este o companie inovatoare prin excelență. BASF a pregătit aici patru culturi mari, la care am folosit toate tratamentele pe care le avem în portofoliu. Este vorba de cereale păioase, grâu și orz, porumb, rapiță și floarea-soarelui, pe o suprafață de aproximativ 14 hectare. Am folosit atât fungicide, cât și erbicide, am făcut diverse scheme de tratament pentru ca fermierii să vadă eficacitatea fiecărui produs și să aibă un punct de plecare atunci când își stabilesc tehnologia pe care vor să o folosească în fermele lor”, a declarat Liviu Bădărău, director de vânzări pe regiunea Moldova a BASF România.

    În ceea ce privește noutățile în domeniu, acesta a anunțat că, anul viitor, BASF România va pune la dispoziție noul sistem Clearfield Plus pentru cultura de floarea-soarelui, care folosește hibrizi de ultimă generație, mai toleranți la erbicidul Pulsar, la care s-a adăugat un adjuvant, astfel încât să fie mai eficace, mai agresiv cu buruienile. “De asemenea, tot noutate este și sistemul ClearField la cultura de rapiță, unde avem erbiciul Cleranda. Credem că, în următorii ani, acest sistem va avea același succes ca și cel de la cultura de floarea-soarelui. La cultura de porumb avem, ca noutate, sistemul Duo Sistem, un sistem inovator care, de la an la an, prinde aripi. Compania BASF investește foarte mult în cercetare. Ca un exemplu, partea de agricultură a BASF reprezintă doar 7% din tot ceea ce înseamnă compania în lume, pentru că avem produse pentru toate sectoarele economice, astfel că aproximativ 26% din bugetul BASF este investit în cercetare agro”, a mai precizat Liviu Bădărău.

    Sursa: www.ziarulderoman.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    „Fără sprijinul european, am închide ferma”. Povestea unei familii care crește peste 250 de vaci Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni. Grafic de temperaturi și precipitații ANCPI susține că atacul informatic nu a afectat bazele de date. Niciun termen pentru reluarea activității Caniculă urmată de vijelii și grindină. România intră sub influența unui nou episod de vreme severă Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar